COMOSYS Steel Detailer genel amaçlı bir çelik detaylandırma yazılımıdır. COMOSYS Steel Detailer ile çatı makaslarından en karmaşık sanayi yapılarına, silolardan enerji santrallerine, boru köprülerinden  çok katlı binalara kadar her türlü çelik yapıyı en ince detayına kadar 3B olarak modelleyebilir, imalat ve parça resimlerinin, metraj tablolarının otomatik olarak oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. 

Hayal Edebildiğiniz Her Yapıyı Modelleyin

 

COMOSYS ile sadece belli şablonlara oturan yapılarla sınırlı değilsiniz. İster konut işinde olun, ister endüstiyel tesisleri, karmaşık levha işlerini, gökdelenleri ve hatta köprüleri projelendiriyor olun COMOSYS’in sizi yarı yolda bırakmadığını gördüğünüzde şaşıracak, işinizi kolaylaştırmak için gerekli altyapıyı sunmasını memnuniyetle karşılayacaksınız. Dilerseniz kendi özelleşmiş makrolarınızı bile geliştirebilir veya bizden size özel çözümler üretmemizi isteyebilir, rakiplerinize karşı fark yaratabilirsiniz.

 01-her yapiyi modelleyin

aracizgi

Geniş Bağlantı Kütüphanesi

 

COMOSYS analiz sonuçlarıyla veya sonuçlar olmadan çalışabilecek geniş bir çelik bağlantı kütüphanesi sunar. Eğer analiz sonuçları mevcut değilse kullanıcı bağlantıların kesitlerin kapasitesine veya bu kapasitenin belirli bir yüzdesine göre tasarlanmasını isteyebilir. Yok eğer analiz sonuçları mevcutsa, sonuçlar direkt olarak kullanılabilir.

 

Ana bağlantı tiplerinden bazıları aşağıda sıralanmıştır:

 • Kiriş kirişe mafsallı bağlantılar
 • Kiriş kirişe ankastre bağlantılar
 • Kiriş kirişe oturma bağlantıları
 • Kiriş kolona mafsallh bağlantılar
 • Kiriş kolona ankastre bağlantılar
 • Kiriş kolona oturma bağlantıları
 • Kolon kolona oturma bağlantıları
 • Taban levhası bağlantıları
 • Düşey çapraz bağlantıları
 • Yatay çapraz bağlantıları
 • Aşık ve kuşak bağlantıları
 • Rüzgar kolonu bağlantıları
 • Ek yeri bağlantıları
 • Makas bağlantıları
 • Makas oturma bağlantıları
 • Vinç kirişi bağlantıları
 • Monoray bağlantıları
 • Gergi çubuğu bağlantıları
 • Eğik merdiven ve dik merdiven bağlantıları
 • Korkuluk bağlantıları
 • Izgara ve baklavalı saç modellemesi
 02-baglanti kutuphanesi-1
 02-baglanti kutuphanesi-2

aracizgi

Karmaşık Detaylar

 

Her ne kadar COMOSYS ile gelen bağlantı kütüphanesi karşılaşacağınız bir çok durum için fazlasıyla yeterli olsa da daima kütüphane de yer almayan “o” özel bağlantıyı yapmanız gerekecek. Böyle durumlarda COMOSYS her türlü karmaşık detayı bile modellemenize olanak sağlar. Üstelik isterseniz bu bağlantıyı modelde benzer geometri ve topolojiye sahip başka noktalarda da tekrar kullanabilirsiniz.

 03-karmasik detaylar-1

aracizgi

Comclash Teknolojisi

 

Çarpışma testi yapabilme kabiliyeti COMOSYS’in temel çalışma ortamına tamamen entegre edilmiştir. Olası çarpmaları sahadaki kişi arayıp söylemeden bulabilirsiniz. Bu sadece sizin harcayacağınız tasarım adam-saatlerden tasarruf etmenizi sağlamakla kalmayacak ayrıca inşaat ekibinin sahada karşılaşacağı problemleri de azaltacaktır. Buna ek olarak COMOSYS sadece belirli bir disipline ait elemanların çarpmalarını değil disiplinler arasında oluşabilecek çarpmaları da rapor edecektir. Bu raporlar ayrıca kullanıcıya 3B modelde çarpışan nesnelere zum yaparak çarpmaları inceleme ve idare etme olanağı da sağlar. Çoğu zaman başka bir yerden model alıp çarpma olup olmadığını görmek için kendi modelinize entegre ettiğiniz durumlar olur. Ancak sizi hüsrana uğratacak bir biçimde gönderilen modelin kendi içinde çarpmaların olduğunu ve sizin çarpma raporlarınızı karıştırdığını görürsünüz. COMOSYS bu çarpmaları görmezden gelip kendi modeliniz ile olan çarpmalara odaklanmanızı sağlar.

 

 04-Comclash-1

aracizgi

Auto Adjust

 

COMOSYS’e has bu özellik sayesinde şirketler ciddi miktarda zaman ve para tasarrufu yapabilir. Genelde analiz aşaması sırasında mühendisler çelik yapı elemanlarının detaylandırma gerekliliklerine göre doğru yerleştirilmesine kafa yormazlar. Özellikle de makaslar profillerin ağırlık merkezleri dikkate alınarak modellenmez, yatay çaprazlar doğru kotlara yerleştirilmez ve oryantasyonlarına da dikkat edilmez, ya da aşık ve kuşaklar gerçek konumlarına yerleştirilmezler. Modelleme esnasında ek yerleri düşünülmemiştir. Benzer şekilde, analizi etkilemeyen bir sürü başka faktörler kafa yormak üzere detaylandırana bırakılır. Lakin, bu aynı zamanda mühendisin hazırladığı modelin doğrudan kullanılabilir olmadığı ve çok miktarda yeniden modelleme gerektirdiği anlamına gelir. COMOSYS’te bulunan benzersiz AUTO ADJUST teknolojisi bu anlattığımız sorunların bir çoğuna pratik ve kullanışlı çözümler sunar. Bir tuşa dokunarak “çirkin” analiz modeli detaylandırmaya hazır bir modele dönüştürülür.

 

 05-auto adjust-before  05-auto adjust-after

aracizgi

Auto Connect

 

AUTO CONNECT, AUTO ADJUST’ın yarattığı avantajları daha da arttırır. Yine sadece COMOSYS’e özgü olan bu özellik henüz beta aşamasında olsa da göreceksiniz ki bir çok basit bağlantı ve yatay çaprazların da bağlandığı kat kirişleri gibi bazı gelişmiş bağlantılar otomatik olarak bağlanır ve modelleyene sadece standard dışı, karmaşık alanlarla uğraşmak kalır. AUTO CONNECT kuşak ve aşıkları, makas bağlantılarının büyük bir kısmını, yatay çaprazların birleştiği kat kirişlerini ve her türlü ikiz profillerdeki bağ levhalarını tek bir tıklama ile bağlar. Basit düşey çapraz bağlantıları da boş geçilmez. Kısacası AUTO CONNECT size önemli ölçüde adam-saat tasarrufu sağlayacaktır.

 

 06-auto connect

aracizgi

 

Yardımcı Çelikler

 

Çelik detaylandırma işinin en baş ağrıtan kısımlarından birisi korkuluk, dik merdiven gibi taşıyıcı sistemin bir parçası olmayan yan işlerdir. Bu tür işler yüzlerce, bazen binlerce adam-saat alabilir, proje karlılığın düşürebilir ve hatta kayıplara neden olabilir. Yine de bunlar işin bir parçasıdır ve yapılması gerekir. Bunun sonucu olarak çok az firma bu tür işleri kabul etmeye isteklidir.

 

COMOSYS merdivenleri, ızgara ve baklavalı sacları, korkulukları modellemek için son derece kullanışlı ve akıllı araçlar sunar. Bu araçlar, zahmetli modelleme işini yağdan kıl çekercesine halletmenizi sağlar. Üstelik çizimlerin otomatik olarak yaratılması da cabası.

 07-yardimci celik

aracizgi 

Otomatik Pafta ve Metraj

 

Büyük projelerde sizi binlerce adam-saat’ten kurtaracak olan özellik budur. Model hazırlandıktan sonra yüzlerce imalat resmi dakikalar içinde hazır olur. Genel yerleşim resimleri, çelik imalat resimleri, parça resimleri ve çeşitli metraj tabloları COMOSYS tarafından otomatik olarak oluşturulur. Özellikle makas gibi karmaşık assembly çizimleri geleneksel yazılımlardan çok daha iyi bir şekilde ölçülendirilir, kullanıcıya müdahale etme sebebi vermez ve zamandan tasarruf edilir. COMOSYS içinde resimleri oluşturmak ve düzenlemek için özel bir ortam sağlanır, başka bir CAD programı kullanmaya gerek kalmaz.

 

Zaman zaman bir projeci sadece genel yerleşim resimlerini üretir ve yapının tamamını modelleyip imalat resimlerini üretecek üçüncü bir şahsa bağlantı detaylarını verir. COMOSYS kullanıcıya bağlantı tip resimleri üretebilme imkanı verir. Sonrasında bu tip resimleri alt yükleniciler tarafından  detaylandırmada kullanılabilir.

 08-Drawing-1