COMOSYS, her tür yapının (ister sanayi tesisleri olsun ister konvansiyonel yapılar olsun) farklı disiplinler için projelendirilmesinde toptan bir son teknoloji çözüm sunmaktadır. Teknik çizimlerin içeri alınmasından, yapının analiz edilmesi ve tasarlanmasına ve sonrasında da analiz sonuçları kullanılarak detaylandırılmasına kadar her adım için hızlı ve pratik araçlar sunmaktadır. 3B olarak hazırlanan modeller kullanılarak çarpışmalar hızlıca tespit edilebilmekte, atölye ve şantiye resimleri otomatik olarak hazırlanmakta ve yine malzeme listeleri de otomatik olarak elde edilebilmektedir.

Türkiye'nin önde gelen mühendislik ve projecilik firmalarından Prokon Mühendislik, projecilikte kullanılan birçok yazılımın Türkiye'deki öncü kullanıcılarından birisidir. Prokon Mühendislik büyüyen kadrosu doğrultusunda, (çoğunluğu yurtdışı menşeli) lisanslı yazılım ihtiyacının doğurduğu maliyetlerin artması nedeniyle 2001 yılında yerli bir yazılım geliştirilmesi kararı almıştır. Şirketler grubu bünyesinde, 2001 yılında Proya Yazılım ve Ticaret A.Ş kurularak "COMOSYS" isimli yazılım yerli mühendisler tarafından geliştirilmeye başlamıştır. Öz kaynaklar kullanılarak geliştirilen COMOSYS, 2003 yılından itibaren Prokon Şirketler Grubu bünyesinde çalışan otuzun üzerinde mühendis ve teknik ressam tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Kullanıcıların gereksinimleri ve tavsiyeleri doğrultusunda geliştirilen yazılımla, ülkemizde ses getiren bazı projelerde dahil olmak üzere birçok proje, hızlı bir şekilde ve başarıyla tamamlanmıştır. On küsür yıldır geliştirilen ve olgunluğunu birçok kez ispatlamış olan bu yazılımın 2014 yılı itibariyle piyasaya çıkarılması kararlaştırılmıştır.

COMOSYS kullanılarak şimdiye kadar irili ufaklı 100’ün üzerinde proje tamamlanmıştır. Şuana kadar, 200.000 tona yakın çelik imalat resmi COMOSYS tarafından otomatik olarak hazırlanmıştır. Tamamlanan projelerden örnekler görmek için lütfen tıklayınız. Ayrıca bu videoda COMOSYS'te tamamlanan bazı projelerle ilgili bilgiler de yer almaktadır.

COMOSYS genel amaçlı olarak kullanılabilen yani sizi belli bir kalıba uygun modelleme yapmak zorunda bırakmayan;

Yapısal Analiz ve Tasarım
Çelik detaylandırma
Betonarme kalıp ve donatı detaylandırma
Elektrik detaylandırma
modüllerinin yanı sıra özel amaçlara hizmet eden;

çelik yapılar için cephe ve çatı kaplama
tank detaylandırma ve çizim
modüllerinden oluşmaktadır. Yukarıda yer alan modüllerin dışında; çelik yapılarda profillerin yerleşimlerini bağlantıya uygun olacak şekilde otomatik olarak düzenleyen AutoAdjust ve seçilen bağlantı noktalarında akıllı olarak uygun bağlantıyı yapan IntelliConnect modülü de bulunmaktadır.

COMOSYS kullanıldığınız kadar ödediğiniz lisanslama seçeneğiyle sağladığı maliyet avantajı dışında projenin tamamlanması için gereken adam/saat miktarını da azaltarak hem müşterilerinizin kısa sürede tamamlanan projeden memnun olmasını hem de sizin projelendirme maliyetlerinizi düşürmenizi sağlamaktadır. COMOSYS bu gücünü, gelişmiş kullanıcı dostu arayüzü sayesinde kolayca oluşturulan yapıya ait modelden almaktadır. Tek bir model üzerinde yapısal analiz ve tasarım işlemlerinin tamamlanmasından sonra analiz sonuçlarına göre detaylandırmalar yapılabilmektedir. Hazırlanan 3-Boyutlu model kullanılarak atölye çizimleri, şantiye çizimleri ve malzeme listeleri otomatik olarak oluşturulabilmektedir. Revizyonlar geldiğinde, 3-boyutlu modelde yapılan değişikliklere bağlı olarak, değişiklik yapılması gereken çizimler ve listeler yine otomatik olarak belirlenmekte ve hazırlanmaktadır. Bu sayede projelendirme süresinin kısaltılmasının yanı sıra yönetilmesi de kolaylaşmaktadır.

COMOSYS’in örnek projelerini açıp içinde gezebileceğiniz, COMOSYS’in yeteneklerini inceleyebileceğiniz sınırsız süreli bir göstericisi bulunmaktadır. Bu ürünü kayıt olduktan sonra ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

COMOSYS ile ilgili detaylı bilgilere internet sitemizden ulaşabileceğiniz gibi internet sitemizde yer almayan konularla ilgili satış temsilcimize telefon veya e-mail yoluyla ulaşarak bilgi edinebilirsiniz.

Kullandığınız yazılıma bir anda yüklü bir ödeme yapmak yerine sadece istediğiniz özelliklere ve sadece kullandığınız süre için ufak ödemeler yapmaya ne dersiniz? Böylece hem lisanslı yazılım kullanmış olacaksınız hem de sadece kullandığınız kadar ödeyeceksiniz. Aylık bazda kiralama seçeneklerimizin detaylarını incelemek için lütfen tıklayınız.

COMOSYS’i satın almadan önce internet sitemizi ve ürün broşürlerimizi incelediniz. Yerinde tanıtım talepleriniz doğrultusunda sizinle yaptığımız görüşmede hangi modüllerin sizin için uygun olduğuna karar verdiniz. COMOSYS Viewer’i indirerek kabiliyetlerini örnek projelerde incelediniz ve artık, COMOSYS’i satın almaya karar verdiniz. Lütfen buradan teklif talebinde bulununuz veya buradan satış temsilcimizle iletişime geçiniz.

Üniversite bünyesindeki araştırmalarınız için COMOSYS’i ücretsiz olarak kullanmaya ne dersiniz? Burada yer alan talep formunu doldurarak akademik araştırmalarınızda kullanılmak üzere COMOSYS lisansı edinebilirsiniz.

COMOSYS’le ilgili yenilikleri internet sitemizden ve RSS kaynağımızdan takip edebileceğiniz gibi FacebookTwitterGoogle+ ve Linkedin gibi sosyal medya kanallarından da takip edebilirsiniz.

COMOSYS, dünya standardı haline gelmiş DXF, SDNF, S2K, PXF, PMF, STD dosya formatları dışında kendi bünyesinde sağlanan dosya formatları aracılığıyla AUTOCAD ve AVEVA PDMS gibi yazılımlarla akıllı nesne alış verişi sağlamaktadır. COMOSYS bu kabiliyetleri sayesinde kullanıcılarına projelerini içe ve dışa aktarabilme kolaylığını ve özgürlüğünü sunmaktadır.

Bir proje bürosu için yazılım değiştirmek tabii ki iyi planlanarak yapılması gereken bir iştir. Projenin en ince detayları dahi düşünerek, oluşabilecek herhangi bir aksaklığın önceden tespit edilmesi gerekmektedir. COMOSYS, 3-boyutlu modelleme esasına dayanan bir yapıya sahiptir. Temel çalışma prensiplerinin ve iş sürecinin kısa sürede öğrenilmesinden sonra hızlıca proje üretimine geçilebilmektedir. Bunun yanı sıra COMOSYS' te sunulan modüller, ilgili alanlarda kabul görmüş yazılımlarla benzer araçlara sahiptir. Bu araçları kullanmış olan kullanıcılar çok hızlı bir şekilde COMOSYS'e uyum sağlayabilmektedir. Ayrıca, sağladığımız çeşitli içe/dışa aktarım seçenekleri ve cazip "İlk Adım" eğitimleriyle, bu geçiş sürecini kullanıcılarımızın daha az riskle atlatmasını hedeflemekteyiz.

Eğer yeni kurulan bir proje ofisi değil iseniz zaten hali hazırda lisans satın aldığınız yazılımlar mevcut iken, neden yine de COMOSYS'i tercih etmelisiniz? Çünkü; COMOSYS, proje üretim sürecinde ihtiyaç duyabileceğiniz bütün araçları tek bir çatı altında toplamıştır. Tek bir model üzerinde yapısal analiz ve tasarım yaptıktan sonra, aynı model üzerinde detaylandırmanızı yapabilir ve sonuç olarak paftaları elde edebilirsiniz. Farklı yazılımlar arasında içe/dışa aktarma yapmakla uğraşmazsınız. Aynı modelde inşaat, makina, elektrik ve mimari projelendirmelerini yapabilir ve şantiyede karşılaşılabilecek zorlukları daha projelendirme safhasında önleyebilirsiniz. COMOSYS, sunduğu özel araçlarla, iş sürecinizi olabildiğince kısaltmayı hedeflemektedir. Adam/saat hesabının bu kadar önemli olduğu bir sektörde COMOSYS'i tercih ederek bir adım öne çıkabilirsiniz. Ayrıca, diğer yazılımların aksine çok daha erişilebilir bir destek hizmetine de kavuşursunuz.